جلسه کمیسیون ارتقاء امنیت اجتماعی و کارگروه فرهنگی و اجتماعی شهرستان میاندوآب، به ریاست مریم مسرت معاون برنامه ریزی و توسعه فرماندار میاندوآب با محوریت پیشگیری از خودکشی برگزار شد.

جلسه کمیسیون ارتقاء امنیت اجتماعی و کارگروه فرهنگی و اجتماعی شهرستان میاندوآب برگزار شد

جلسه کمیسیون ارتقاء امنیت اجتماعی و کارگروه فرهنگی و اجتماعی شهرستان میاندوآب برگزار شد
مریم مسرت، معاون برنامه ریزی و توسعه فرماندار میاندوآب:امنیت مهمترین نیاز یک انسان و حداقل انتظاری است که یک فرد از جامعه دارد، آیا در کشور توانسته ایم سلسله مراتب نیازهای جامعه را ایجاد کنیم؟ /عدم تامین نیازهای ایمنی بزه کاری و ناهنجاری های مختلف در جامعه افزایش می دهد/ پیشران سند تحول بنیادین آموزش بوده است و به بُعد پرورشی اهمیتی داده نشده است، آموزش و پرورش فقط در زمینه آموزش سند تحول بنیادین خوب عمل کرده است.

 به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ مریم مسرت معاون برنامه ریزی و توسعه فرماندار میاندوآب در این جلسه ضمن تقدیر از حضور گسترده، پرشور و شعور مردم در راهپیمایی وحدت آفرین و دشمن شکن روز قدس گفت: امنیت در سه بُعد ملی ، اجتماعی و فردی قابل دستیابی می باشد که بُعد ملی مربوط به دولت و حاکمیت، بُعد اجتماعی مربوط به گروههای جامعه و اجتماع هدف و در بُعد فردی خود شخص مسئول ایجادامنیت می باشد

وی متذکر شد: امنیت اجتماعی با همکاری تمام اقشار جامعه تامین می شود، هرچقدر امنیت بالا باشد، میزان آسیب های اجتماعی کاهش خواهد یافت و در غیر اینصورت آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد و خودکشی روند افزایشی به خود خواهد گرفت.

مسرت افزود: امنیت مهمترین نیاز یک انسان و حداقل انتظاری است که یک فرد از جامعه دارد، آیا در کشور توانسته ایم سلسله مراتب نیازهای جامعه را ایجاد کنیم؟ ابتدا باید نیاز به امنیت افراد جامعه را برطرف کرده و سپس به نیازهای احترام، شکوفایی و زیبا شناختی برسیم، امروز درگیر نیازهای امنیتی و بویژه امنیت اقتصادی هستیم که این مهم در سطح کشور و کلان مطرح است.

معاون فرماندار میاندوآب با اشاره به اینکه تامین نیاز امنیتی منجر به شجاعت و شکوفایی خواهد شد خاطر نشان کرد در صورت عدم تامین نیازهای ایمنی بزه کاری و ناهنجاری های مختلف در جامعه افزایش خواهد یافت .

وی با اشاره به آمار غیر قابل قبول خودکشی گفت: هرچقدر انسان به خداوند نزدیکتر باشد و وجودش را متعلق به خدا بداند نمی تواند جانی را که خداوند متعال به او عطا فرموده از دست بدهد. کسانیکه بزه کاری و خودکشی می کنند جان خود را متعلق به خداوند نمی دانند که اگر اینگونه نبود هیچگونه تعرضی به جانی که حضرت باری تعالی عطا فرموده نمی کردند.

مسرت با انتقاد از آزادی زندانیان مهریه گفت: مهریه جزو مسئولیت های اجتماعی و مدنی آقایان در قبال خانمها بوده و سیاتگذاران بخاطر خالی کردن زندان ها مطالبه مدنی و حق اجتماعی زنان را کم ارزش نشان می دهند و این امر خود باعث بروز آسیب های اجتماعی خواهد شد .

مسرت گریزی نیز به سند تحول بنیادین زد و افزود: تنها پیشران سند تحول بنیادین آموزش بوده است و به بُعد پرورشی اهمیتی داده نشده است، آموزش و پرورش فقط در زمینه آموزش سند تحول بنیادین خوب عمل کرده است، چنانچه امام راحل فرمودند آموزش در کنار پرورش- تعلیم و تربیت. چرا باید در نظام آموزشی دانش آموز از تعطیلی مدرسه شاد شود و آموزگار حال درس دادن نداشته باشد، زمانیکه کیفیت زندگی برای معلم مناسب نیست یعنی تعهد صفر، یعنی هیچگونه تعهدی برای نشستن در کلاس وجود ندارد.

وی در خاتمه با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان گفت: هزاران شهید داده ایم و در مقابل شهیدان مسئولیت داریم و مسئولیتمان را نیز باید به نحو احسن انجام دهیم، هرکسی در جایگاه خود باید ادای دین کند و تعهداتش را به درستی انجام دهد.

دکتر حیدری، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب نیز در این جلسه اظهار داشت: علل و آسیب شناسی خودکشی، تهدیدها و فرصت‌ها و آسیب‌شناسی جامعه و برقراری امنیت پایدار در جامعه از اهداف مهم کمیسیون ارتقای امنیت اجتماعی است.

وی افزود: برگزاری جلسات و نشست ها و برنامه ریزی درست و اطلاع رسانی و آموزش در این زمینه می تواند از بروز ناهنجاری های اجتماعی من جمله خودکشی در سطح جامعه جلوگیری کند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب از ادارات متولی این امر خواست برنامه های خود را با رویکرد اولویت محورهای قابل اجرا فرهنگی در راستای ارتقا امنیت اجتماعی و اخلاقی ارائه نمایند.

وی با بیان اینکه ارتقا امنیت اجتماعی و عمومی جامعه از مهمترین اهداف و دغدغه های حوزه سلامت در شهرستان میاندوآب است، اظهار کرد: ادارات ناهنجاری های مربوط به حوزه خود را شناسایی کرده و برای اولویت بندی و راهکارهای عملیاتی کاهش آن را به این کمیسیون ارائه کنند.

دکتر حیدری در ادامه افزود: تهیه نقشه آسیب های اجتماعی شهرستان باید در دستور کار این کمیسیون قرار گرفته تا با هماهنگی و نظارت بیشتر بر برنامه های امنیت اجتماعی شاهد ارتقای احساس امنیت و پایین آمدن نرخ خودکشی در سطح شهرستان باشیم.

شایان ذکر است در این جلسه که نزدیک به سه ساعت به طول انجامید آمار و ارقام برخی از آسیبهای اجتماعی را که شبکه بهداشت و درمان شهرستان میاندوآب در مبارزه و پیشگیری از آنها را در اولویت برنامه های کاری خود دارد توسط شبکه بهداشت و درمان به صورت مبسوط ارائه داده شد