دیدار مدیر و کارکنان جهاد کشاورزی با فرماندار میاندوآب

مدیر و جمعی از کارکنان جهادکشاورزی شهرستان میاندوآب ضمن دیدار با فرماندار ، گزارشی از عملکرد و برنامه های پیش بینی شده برای گرامیداشت هفته جهادکشاورزی ارائه کردند

مدیر و جمعی از کارکنان جهادکشاورزی شهرستان میاندوآب ضمن دیدار با فرماندار ، گزارشی از عملکرد و برنامه های پیش بینی شده برای گرامیداشت هفته جهادکشاورزی ارائه کردند
مدیر و جمعی از کارکنان جهادکشاورزی شهرستان میاندوآب با حضور در دفتر فرماندار،ضمن تبریک انتصاب شیرازه محبت به سرپرستی فرمانداری ویژه میاندوآب گزارشی از عملکرد و برنامه های پیش بینی شده برای گرامیداشت هفته جهادکشاورزی ارائه کردند تولید سالیانه محصولات کشاورزی از ۷۲۰ هزار تن به نزدیک یک میلیون تن افزایش یافته و توسعه سیستم های آبیاری نوین از ۴۰۰۰ هکتار به هشت هزار و ششصد هکتار رسیده است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ در این دیدار  دیانتی، معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی میاندوآب با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل ها، مسائل و مشکلات، عملکرد و فعالیت های شاخص بخش کشاورزی، اظهار داشت: چنانچه مستحضرید ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ سالروز تأسیس جهاد سازندگی به فرمان امام راحل است و بهمین مناسبت همه ساله از ۲۱ لغایت ۲۷ خرداد ماه، «هفته جهاد کشاورزی» نامگذاری شده است. 
وی تصریح نمود: با وجود محدودیت در منابع آبی، کاهش حق آبه شهرستان و برنامه های ستاد احیاء دریاچه ارومیه در چند سال اخیر، با تلاش و کوشش شبانه روزی پرسنل خدوم جهاد کشاورزی و کشاورزان زحمتکش، تولید سالیانه محصولات کشاورزی از ۷۲۰ هزار تن به نزدیک یک میلیون تن افزایش یافته و توسعه سیستم های آبیاری نوین از ۴۰۰۰ هکتار به هشت هزار و ششصد هکتار رسیده است.
مدیر جهاد کشاورزی ابراز داشت: شهرستان میاندوآب با وجود ۸۲ هزار هکتار اراضی زیر کشت (شامل ۵۲ هزار هکتار اراضی آبی و ۳۰ هزار هکتار دیم) در تولید نهال، شیر، علوفه و زراعت چوب دارای برند ملی و منطقه ای است. در حوزه دام، این شهرستان با دارا بودن ۷۳۳۹۹ رأس دام سنگین و ۴۳۵ هزار دام سبک، تولید سالیانه ۱۱۵ هزار تن انواع تولیدات دامی، یکی از قطب های مهم دامپروری استان محسوب می شود که با راه اندازی واحدهای تبدیلی و تکمیلی نظیر کشتارگاه سیمین بال، قطعه بندی و بسته بندی میهن گوشت و ... ارزش افزوده به بخش بازگشته است.
وی خاطر نشان کرد: در سالهای اخیر توسعه و ترویج کشت نشائی محصولات بهاره با نیاز آبی بالا از جمله چغندرقند، گوجه فرنگی، پیاز، ذرت و ..... را جهت کاهش مصرف آب کشاورزی، کاهش هزینه های کارگری، وجین و کنترل علف های هرز، در دستور کار قرار داده ایم. 
 دیانتی گفت: در جهت تحقق شعار سال «جهش تولید» کل بدنه دولت باید همسو و هم راستا با یکدیگر عمل نمایند. تأمین زیرساخت ها، همکاری، مشارکت و تعامل سازنده نهاد ها و ارگانهای دخیل در امر تولید از جمله: جهاد کشاورزی، اداره امور منابع آب، بانک های عامل، کارخانجات و مراکز تولید، تأمین و توزیع نهاده های کشاورزی بویژه شرکت توزیع فرآورده های نفتی و ... جهت تداوم و پایداری تولیدات کشاورزی ضروری است.
وی ابراز داشت: گردش مالی و اقتصاد شهرستان وابسته به بخش کشاورزی است از اینرو ایجاد اشتغال در سایر حوزه های صنعت، معدن، گردشگری و ... می تواند از فشار مضاعف وارد به بخش کشاورزی بکاهد و موجب برقراری تعادل زیست محیطی بویژه در راستای احیاء دریاچه ارومیه شود. 
دیانتی، عدم تامین آب مورد نیاز جهت تاسیس و راه اندازی واحدهای تولیدی و طرح های کشاورزی و اعتبار مورد نیاز برای توسعه پروژه ها و طرح های عمرانی بویژه سیستم های نوین آبیاری، کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی علی الخصوص صنایع چوب و کارخانجات کنسانتره میوه را از مشکلات عمده بخش کشاورزی برشمرد.

 شیرازه محبت نیز در ادامه با ابراز رضایت از عملکرد جهاد کشاورزی، اظهار داشت: دشت حاصلخیز میاندوآب دارای پتانسیل های بالایی در بخش کشاورزی است. باید در زمینه تولید و عرضه نهال، توسعه پرورش نژاد اصیل گوسفند قزل، معرفی و ترویج کشت محصولات سود آور نظیر پسته، توسعه مجتمع شیلات فسندوز، توسعه کشت محصولات گلخانه ای و سایر ظرفیت های بخش کشاورزی در راستای رشد و شکوفایی منطقه بهره گیری نماییم.
فرماندار میاندوآب با اعلام آمادگی همه جانبه، در راستای پیگیری و رسیدگی به مسائل و مشکلات بخش کشاورزی و رفع نیازهای کشاورزان ابراز داشت: دستگاه های اجرایی باید در جهت رفع مسائل و مشکلات مردم تعامل و همکاری بیشتری باهم داشته باشند.
وی عنوان کرد: خرد شدن اراضی کشاورزی، توجیه اقتصادی اکثر طرح های کشاورزی را از بین می برد. از اینرو باید با تمام توان از تفکیک و تغییر کاربری اراضی کشاورزی جلوگیری نماییم. 
 شیرازه محبت با تاکید بر لزوم عملیاتی شدن کلیه تعهدات ستاد احیاء دریاچه ارومیه در قبال کاهش حق آبه بخش کشاورزی شهرستان میاندوآب در راستای تقویت زیر ساختها، افزود: بخش ترویج و آموزش کشاورزی باید در جهت تبدیل کشاورزی سنتی به کشاورزی مکانیزه و صنعتی تلاش مضاعفی نماید.