کاهش بیش از 40 درصدی حقابه بخش کشاورزی شهرستان میاندوآب باید مورد بازنگری قرار گیرد.

کاهش بیش از 40 درصدی حقابه بخش کشاورزی شهرستان میاندوآب باید مورد بازنگری قرار گیرد.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی همراه با مدیر کل شبکه های آبیاری و زهکشی و مجری طرح رودخانه های مرزی استان در وزارت متبوعه، بهمراه جمعی از مسئولان شهرستان میاندوآب، از ایستگاه پمپاژ روستای ولی آباد (پروژه واحد عمرانی یک_قطعه 3_1 z) بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی همراه با مدیر کل شبکه های آبیاری و زهکشی و مجری طرح رودخانه های مرزی استان در وزارت متبوعه، بهمراه مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی و کارشناس ناظر عالی دشت زرینه سازمان، معاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار، معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب و جمعی از مسئولین، امروز بیست و دوم اردیبهشت ماه، از ایستگاه پمپاژ روستای ولی آباد (پروژه واحد عمرانی یک_قطعه 3_1 z) بازدید کرد.

 در این بازدید مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب با اشاره مصوبات سفر مقام عالی استان به شهرستان، در حوزه آب و خاک، بر پیگیری عملیاتی شدن این مصوبات از سوی مسئولین و دستگاههای ذیربط تاکید کرد.

علی دیانتی گفت: بیش از 65 هزار هکتار اراضی قابل کشت پایاب سد نوروزلوی میاندوآب، به دلیل محدودیت های ستاد احیا دریاچه ارومیه و کاهش بیش از 40 درصدی حقابه کشاورزی، از نظر تأمین آب در مضیقه اند و از سویی تخصیص اعتبار لازم برای توسعه و اصلاح زیرساختها، بر اساس تعهدات ستاد احیای دریاچه ارومیه، همسو با کاهش میزان حقابه نبوده است.

دیانتی خاطر نشان کرد: از 715 میلیون مترمکعب آب مورد نیاز شهرستان های پایاب سد شهید کاظمی بوکان، مقداری از آب های زیرزمینی استحصال می گردد و براساس مبنای ابلاغی در سال 92 و کاهش 8 درصدی سالانه، در سال جاری برطبق منابع و مصارف، تنها 235 میلیون مترمکعب آب از محل تحویل سد شهید کاظمی در نظر گرفته شده است که با طی مسافت 80 کیلومتری و هدر رفت ها در مسیر، کمتر از 60 درصد آن به شهرستانهای پایاب می رسد. 

 وی خواستار بازنگری مسئولین استانی و کشوی درخصوص افزایش میزان حقابه تخصیصی و تحویل آن از بند انحرافی سد نوروزلو شد.

 مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب اظهار داشت: در سطح شهرستان در راستای پایداری تولید، ایجاد امنیت غذایی و اشتغالزایی، در حوزه آب و خاک، طرح های متعددی از جمله اجرای سیستم های نوین آبیاری در بیش از 9 هزار هکتار از اراضی، خطوط انتقال آب با لوله بخصوص در اراضی پایین دست، پوشش بتنی و لایروبی انهار عمومی، کشت نشائی، تغییر الگوی کشت یا ترکیب کشت و استفاده از تکنولوژی های بروز و کاربردی اجرایی شده است.

 در ادامه معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی نیز خواستار برنامه ریزی های کلی در سطح دشت زرینه رود، به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری از جمله؛ آموزش و ترویج و ارتقاء ضریب دانش در داخل مزرعه با هدف استفاده بهینه از آب شد. 

 عباسی خاطر نشان کرد: موضوع حقابه و کاهش آن بدنبال برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه، می بایست با طرح در کارگروه ماده 11 پیگیری و تعیین تکلیف گردد که این امر باید براساس قوانین، دستورالعمل ها و برنامه های ششم و قانون بهره وری آب کشاورزی در توزیع عادلانه آب باشد که در این قوانین بر تحویل حجمی آب در ابتدای شبکه فرعی اشاره شده است؛ بنابراین پیگیری ها و اقدامات باید با تبعیت از این قوانین انجام و پرداختن به سوابق موضوع جهت بازنگری در میزان حقابه در الویت برنامه ها قرار گیرد. 

وی با اشاره بر ضرورت تشکیل نظام بهره برداری  در جهت حفظ، نگهداری و بهره برداری بهینه از پروژههای عمرانی آب و خاک، بر فعالیت مستمر و بیش از پیش این نظام تاکید کرد و خواستار اهتمام جدی مسئولین در راستای تامین آب دائم برای بهره برداری از طرح های عمرانی شد.