نخستین نشست ادبی شاعران و نویسندگان آذربایجان غربی با حضور بیش از ۱۰۰ شاعر و نویسنده از اورمیه، نقده و میاندوآب به میزبانی فرمانداری میاندوآب برگزار شد.

نخستین نشست ادبی شاعران و نویسندگان آذربایجان غربی به میزبانی میاندوآب برگزار شد

نخستین نشست ادبی شاعران و نویسندگان آذربایجان غربی به میزبانی میاندوآب برگزار شد
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت؛5 هزار تن کاغذ بین 30 نشریه فعال استان طی چند روز آینده توزیع خواهد شد، ممکن است کافی نباشد ولی از هیچ بهتر است و امیدواریم بتواند چرخ نشریات مکتوب را بچرخاند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ نخستین نشست ادبی شاعران و نویسندگان آذربایجان غربی با حضور بیش از ۱۰۰ شاعر و نویسنده از اورمیه، نقده و میاندوآب به میزبانی فرمانداری میاندوآب برگزار شد.

 

نخستین نشست ادبی شاعران آذربایجان غربی با همکاری روابط عمومی فرمانداری میاندوآب، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، انجمن ادبی نار میاندوآب، انجمن ادبی تشنه رود اورمیه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در سالن آمفی تئاتر فرمانداری میاندوآب برگزار شد.

حجت الاسلام خدایاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در این مراسم ضمن تقدیر از متولیان برگزاری نشست و تشکر ویژه از روابط عمومی فرمانداری میاندوآب به جهت برگزاری اولین نشست ادبی شعرا گفت: مایه مباهات است که می‌توانیم اینگونه سرمایه‌های ادبی استانمان را به رخ بکشیم و این‌ها نشان می‌دهد این استان حرفی برای گفتن در این زمینه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین ناصر خدایاری، اظهار کرد: در ادبیات که یکی از مظاهر زیبایی است، تلاش می کنیم زیبا سخن بگوییم و یا سخن زیبا بیان کنیم.

وی، در ادامه از فردوسی، حافظ، سعدی و مولانا به عنوان چهار ستون خیام ادبیات ایران نام برد و افزود: ستون خیام ادبیات ایران روی این چهار شخصیت استوار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، به بیتی از فردوسی اشاره و با بیان اینکه «دریغ است که ایران ویران شود؛ کنام پلنگان و شیران شود» یک بیت شعر حماسی است، تصریح کرد: این بیت همین استراتژی امروز را بیان می کند.

وی، به بیتی از سعدی نیز اشاره داشت و گفت: اگر تمام عالم را خلاصه کنیم، کلیدش یکی دو حرف بیشتر نیست که سعدی آن را بیان می کند و یک مصرع آن عبارت است از «با دوستان مروت، با دشمنان مدارا» که عالم در این دو محور خلاصه می شود و در یک بیت هم سیاست داخلی و هم خارجی را بیان می کند که در مصاف با دشمنان اشداء علی الکفار و رحماء بینهم باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، در ادامه بیت شعری را نیز خواند و گفت: «واعظان کین جلوه در محراب و منبر میکنند، چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند» در نکوهش تظاهر و ریاکاری است که ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی نیز است.

وی ادامه داد: قریب 28 انجمن در سطح استان وجود دارد و حدود 17 انجمن فعال هستند و مابقی هم اعلام موجودیت کردند و تلاش می کنند فعال شوند و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم قصد دارد با برگزاری همایش ها فعالیت انجمن ها را بیشتر کند هر چند قبول داریم که کار کمی زمان بر است.

*******************************************************************************************************************
ناصر خدایاری در حاشیه نشست ادبی شعرا و نویسندگان آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگاران گفت:5 هزار تن کاغذ بین 30 نشریه فعال استان طی چند روز آینده توزیع خواهد شد، ممکن است کافی نباشد ولی از هیچ بهتر است و امیدواریم بتواند چرخ نشریات مکتوب را بچرخاند.

وی افزود: بیش از 200 شاعر ثبت شده در آذربایجان غربی وجود دارد اما آمار دقیقی از تعداد نویسندگان در دست نیست ولی سال گذشته 400 عنوان کتاب در سطح استان به چاپ رسیده است و تلاش می کنیم اطلاعات دقیق و طبقه بندی شده ای در باره نویسندگان استان جمع آوری کنیم که از این پس خدمات بهتری به این عزیزان ارائه شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت؛ 2/5 درصد از کل بودجه کشور به ورزش و جوانان و فرهنگ اختصاص پیدا می کند و از این بودجه هم فقط نیم درصد به بخش فرهنگ می رسد، الویت اصلی ما حفظ زیرساخت های استان است و کل بودجه اداره کل آذربایجان غربی که برای سال 98 و 99 مصوب شده است 141 میلیارد تومان است، اگر بخشی از این مبلغ هم تخصیص پیدا نکند رقم قابل توجهی است که برای کارهای عمرانی و فرهنگی اختصاص خواهد یافت و تلاش می کنیم از همین منابع تا یک ماه آینده تجهیزات سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندوآب را هم نونوار کنیم.

مهدی قهرمانی فرماندار میاندوآب نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از اینکه میزبان فعالان ادبی استان است، گفت: فعالیت چندانی در زمینه شعر و متون ادبی نداشته و بیشتر در زمینه عمرانی که رشته تخصصی و تحصیلی ام می باشد فعالیت کرده ام، ولی بسیار خرسندم که امروز میزبان طلایه داران شعر و ادب استان هستم و جای بسی خوشحالی است که شعرای استان می‌توانند در زمینه فرهنگسازی قدم‌های مثبتی بردارند و قول می‌دهیم از این پس بیشتر در خدمت شعرای استان و شهرستانمان باشیم.

وی افزود: شهرستان میاندوآب در زمینه تولید نهال جزو بهترینهای کشور می باشد، در زمینه تولید و صنعت نیز شهرک صنعتی میاندوآب پس از ارومیه بزرگترین و فعالترین شهرک صنعتی استان است لذا از شعرای شهرستان انتظار داریم در سروده های خود ضمن اینکه رشادت های سرداران شهید باکری که برخاسته از میاندوآب سرافراز هستند را بیان می کنند ، توانمندیهای و پتانسیل های کشاورزی و صنعتی میاندوآب را نیز به مخاطبین خود انتقال دهند.

گفتنی است، در پایان این مراسم از شعرا با اهدای لوح تقدیر و یادبودی تجلیل به عمل آمد.