دیدار و عرض تبریک فرماندار میاندوآب با مدیر و پرسنل جهاد کشاورزی شهرستان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی

شیرازه محبت، سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان میاندوآب به همراه معاونین و جمعی از کارکنان فرمانداری با حضور در جهاد کشاورزی هفته جهادکشاورزی را به مدیر و پرسنل جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب تبریک گفت

شیرازه محبت، سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان میاندوآب به همراه معاونین و جمعی از کارکنان فرمانداری با حضور در جهاد کشاورزی هفته جهادکشاورزی را به مدیر و پرسنل جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب تبریک گفت
شیرازه محبت؛ سرپرست فرمانداری ویژه میاندوآب: دشت حاصلخیز میاندوآب دارای پتانسیل های بالایی در بخش کشاورزی است، باید در زمینه تولید و عرضه نهال ، معرفی و ترویج کشت محصولات سود آور با مصرف آب کم نظیر پسته، زعفران، کلزا و سایر ظرفیت های بخش کشاورزی در راستای رشد و شکوفایی منطقه بهره گیری نماییم.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری : صبح امروز سه شنبه بیست و هفتم خرداد ماه شیرازه محبت، سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان میاندوآب به همراه معاونین و جمعی از کارکنان فرمانداری با حضور در جهاد کشاورزی شهرستان هفته جهاد کشاورزی را به مدیر و پرسنل جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب تبریک گفت.

در حاشیه این دیدار سرپرست فرمانداری شهرستان میاندوآب از کشاورزی بعنوان بستر امنیت و سلامت غذایی کشور یاد کرد و افزود: هفته جهاد کشاورزی را امسال در حالی جشن میگیریم که توسط رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) به نام سال جهش تولید نامگذاری شده است و امیدوارم با همکاری و هماهنگی مسئولان، تولید کنندگان و کشاورزان عزیز شهرستان شکوفایی بیش از پیش میاندوآب محقق شود .


وی مهمترین چالش شهرستان میاندوآب را کمبود آب کشاورزی عنوان کرد وافزود: علیرغم قرار گرفتن شهرستان در میاندوآب در میان دو رود پر آب،  متاسفانه این شهرستان در بخش آب روستایی دچار مشکل است و ضروری است امسال با تامین اعتبارات لازم بتوانیم بخشی از عقب ماندگی شهرستان میاندوآب در تامین آب شرب روستایی را جبران کنیم.

شیرازه محبت با اشاره به اینکه دشت حاصلخیز میاندوآب دارای پتانسیل های بالایی در بخش کشاورزی است گفت:  باید در زمینه تولید و عرضه نهال ، معرفی و ترویج کشت محصولات سود آور با مصرف آب کم  نظیر پسته، زعفران، کلزا و سایر ظرفیت های بخش کشاورزی در راستای رشد و شکوفایی منطقه بهره گیری نماییم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب نیز در این دیداربا اشاره به فعالیت های شاخص، ظرفیت ها و پتانسیل ها، چالش ها، مسائل و مشکلات بخش کشاورزی، تصریح کرد: کاهش نزولات جوی، تغییرات اقلیمی، وجود محدودیت در منابع آبی از یک سو و اجرای برنامه های ستاد احیاء دریاچه ارومیه و کاهش حق آبه شهرستان در سالهای اخیر از سوی دیگر، تولید محصولات کشاورزی را تحت الشعاع قرار داده و محدودیت هایی را برای تولیدکنندگان بوجود آورده است. وی افزود: تاسیس و راه اندازی واحدهای تولیدی و طرح های کشاورزی به دلیل عدم صدور مجوز تامین آب مورد نیاز با مشکل مواجه شده است.

وی افزود: بمنظور توسعه کشاورزی پایدار و تحقق جهش در تولید محصولات کشاورزی می بایست کلیه ارگانها و نهاد های دخیل در امر تولید و تامین نهاده های کشاورزی، بویژه اداره امور منابع آب، شرکت توزیع فرآورده های نفتی و بانک کشاورزی، همکاری و تعامل سازنده ای با بخش کشاورزی داشته باشند.

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به کشت نشائی محصولات بهاره با نیاز آبی بالا در سطح ۱۸ هکتار، اذعان داشت: در سالهای اخیر توسعه و ترویج کشت محصولات کم آببر نظیر کلزا، زعفران، پسته، سنجد و ... بعنوان جایگزینی مناسب برای محصولاتی با نیاز آبی بالا و کشت نشائی محصولات بهاره از جمله چغندرقند، پیاز، گوجه فرنگی، فلفل، خیار و ... را جهت کاهش مصرف آب کشاورزی، کاهش هزینه های کارگری، وجین و کنترل علف های هرز، در الویت قرار دادیم و ایجاد خزانه نشاء بویژه در محیط های گلخانه ای از برنامه های آتی این مدیریت می باشد.

وی با بیان اینکه امسال ۲۵۱ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت محصول کلزا اختصاص یافته است؛ اظهار داشت: در سایه هنر مدیریت تولید کنندگان و زحمات ارزشمند کارشناسان متخصص جهاد کشاورزی، وضعیت مزارع کلزای این شهرستان، توسط محققیق مرکز تحقیقات کشور و سایر بازدیدکنندگان در سطح استانداردهای کشورهای اروپا ارزیابی شد.

علی دیانتی، خاطر نشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای محرومیت زدایی و توسعه روستاها، فعالیت های ارزنده ای انجام گرفته ولی متاسفانه در خارج از محیط روستاها و مزارع کشاورزی که محل تولید ثروت و اقتصاد است در خصوص تأمین زیرساختها در عرصه های تولید با مشکل مواجه هستیم.

وی کمبود اعتبار برای توسعه پروژه ها و طرح های عمرانی بویژه سیستم های نوین آبیاری، کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی علی الخصوص صنایع چوب و کارخانجات کنسانتره میوه را از سایر مشکلات بخش کشاورزی برشمرد و خواستار مساعدت و پی گیری فرماندار محترم در خصوص اخذ مجوز و راه اندازی شعبه جدید بانک کشاورزی با عنایت به حجم کاری و تراکم بالای پرونده های متقاضیان دریافت تسهیلات برای طرح های کشاورزی شد.