دومین مجمع سلامت شهرستان میاندوآب با حضور دکتر آقازاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان آذربایجان غربی، امام جمعه، فرماندار و جمعی از مسئولان حوزه سلامت این شهرستان برگزار شد

اهمیت نقش فرهنگ سازی و آموزش در زمینه سلامتی و بهداشت 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ فرماندار میانمدوآب دردومین مجمع سلامت شهرستان میاندوآب با تاکید بر لزوم خدمت صادقانه به مردم، افزود: خدمت به مردم جبران کننده هر عمل ضعیف است و مسئولان باید خدمت به مردم را در اولویت خود قرار دهند.

فرماندار میاندوآب در این جلسه با اشاره به ارتقا شاخص های سلامت استان در سال های گذشته، گفت: شاخص های سلامت استان در دوره جدید ارتقا خوبی یافته و از رتبه ۲۹ کشوری به رتبه های بالاتر رسیده ایم.

مهدی قهرمانی اظهار کرد: در برخی شاخص ها از متوسط کشوری نیز بالاتر رفته ایم که نشان دهنده تلاش و کوشش در بخش سلامت است.

وی با بیان اینکه قدم های خوبی در بخش سلامت برداشته شده است، افزود: خیرین نقش مهمی در ارتقا شاخص های سلامت داشته اند و قطعا بدون نقش آنها به این شاخص ها دست نمی یافتیم.

فرماندار میاندوآب با اشاره به اهمیت نقش فرهنگ سازی و آموزش در زمینه سلامتی و بهداشت در جامعه؛ تصریح کرد:  رسالت و وظیفه ما این است که در امر سلامت جامعه به نقش خود ایفا کنیم.

قهرمانی هم چنین با اشاره به فرسوده بودن بیمارستان عباسی، اظهار کرد: بیمارستان عباسی میاندوآب عمر مفید خود را پشت سر گذاشته و از مسئولان مربوطه استانی خواهانیم تا بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی جایگزین هر چه سریعتر وارد مرحله اجرایی شود.

ارتقا چشمگیر شاخص های سلامت در شهرستان میاندوآب

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در بخش بهداشت؛ سلامت و درمان شهرستان، اظهار کرد: بررسی آمار نشان از ارتقا و رشد شاخص های سلامت در سطح شهرستان دارد.

سهراب حیدری افزود: تعداد پایگاههای سلامت از سه مورد به هفت مورد افزایش یافته و با احداث ۱۰ مرکز جامع سلامت به ۲۲ مرکز جامع سلامت و ۲۷ خانه بهداشت در سطح شهرستان رسیده ایم.

وی با اشاره به ارتقا شاخص های سلامت، گفت: میزان مرگ و میر مادران باردار و کودکان زیر پنج سال در شهرستان میاندوآب از شاخص استانی پایین تر است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب تصریح کرد: بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و بیماری های تنفسی عمده دلایل مرگ و میر در میاندوآب است.

حیدری به اجرای طرح ملی سنجش فشارخون اشاره کرد و افزود: در زمینه فشار خون در شهرستان میاندوآب ۱۰هزار نفر بالای ۳۰ سال مبتلا به فشار خون داریم که متاسفانه به دلایلی مانند عدم تغذیه صحیح رو به افزایش نیز است.

وی به اقدامات عمرانی انجام گرفته در زمینه سلامت اشاره کرد و گفت: احداث بال دوم بیمارستان حضرت فاطمه زهرا(س)،  کلینیک تخصصی حضرت فاطمه زهرا(س)، کلینیک غربالگری سرطان، افزایش تعداد تخت های آی سی یو از ۱۱ به ۱۸ تخت، افزایش تعداد تخت های دیالیز از ۱۳ به ۲۲ تخت از جمله دیگر اقدامات در زمینه عمرانی و درمانی است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب در ادامه خواستار تسریع در احداث بیمارستان جایگزین عباسی؛ ارتقا دانشکده پرستاری میاندوآب و ایجاد رشته های جدید در این دانشکده شد.