استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح کرد ؛

تحقق رشد 7.3درصدی آذربایجان‌غربی در سال آینده نیازمند مشارکت همگانی است

تحقق رشد 7.3درصدی آذربایجان‌غربی در سال آینده نیازمند مشارکت همگانی است
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به پیش بینی رشد اقتصادی 7.3 درصدی برای استان در سال آینده، گفت: برای تحقق این رقم، مشارکت همه بخش ها از جمله بخش دولتی، خصوصی و نیروهای مسلح ضروری است و همه باید به صورت شبانه روزی با استفاده از همه امکانات پای کار باشند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی ، محمدصادق معتمدیان در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان غربی افزود: لایحه بودجه سال آینده، متفاوت ترین لایحه در سال های بعد از انقلاب اسلامی است که در آن علاوه بر توجه به ثبات اقتصادی، به موضوع رشد اقتصادی با تمرکز و بهره گیری از همه امکانات در کشور و استان ها توجه ویژه شده است.

وی اضافه کرد:  در همین راستا صندوق پیشرفت و عدالت با واریز اعتبار اولیه از سوی دولت و اختصاص بخشی از درآمدهای مازاد استان در بخش های مختلف استانی طرح ریز شده که اعتبارات این صندوق می تواند زمینه شتاب بخشیدن به روند توسعه استان را فراهم کند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اختصاص بخشی از عوارض مالکانه معادن به مدیریت استان ها طی سال آینده اظهار داشت : عدم توجه به این حوزه در سال های گذشته مورد اعتراض استان های مختلف بود که تغییر این روند بسیار ارزشمند و استان ما نیز می تواند  از آن منتفع شود.

 

توسعه زیرساخت ها در مناطق دارای معادن طلا

 

معتمدیان در ادامه با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای بهره مندی از ظرفیت معادن در راستای توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی اظهار کرد: متاسفانه سهم اشتغال معادن در استان، کمتر از یک درصد است و نقش این بخش در اقتصاد استان بسیار پایین است که باید این روند تقویت شود.

وی ادامه داد : پائین بودن سهم معادن در اشتغال استان نیازمند  برنامه ریزی برای اکتشاف پهنه های معدنی ، استفاده از ظرفیت های اکتشافی سازمان های مسئول از جمله سازمان زمین شناسی در این حوزه، استفاده از ظرفیت دولت برای سرمایه گذاری در اکتشاف معادن و توجه به موضوع فرآوری در کنار بهره برداری از مواد معدنی از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معتمدیان با اشاره به لزوم توجه به توسعه زیرساختی مناطق دارای معادن با ارزش افزوده قابل توجه از جمله طلا به ویژه در مناطقی نظیر تکاب تاکید کرد: بهترین معادن طلای کشور در این منطقه وجود دارد و این مهم نیازمند توجه به امکانات ر فاهی و زیرساختی در این منطقه است .

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به لزوم ایجاد صنایع پایین دستی طلا در منطقه برای افزایش ارزش افزوده و ایجاد فرصت های اشتغال برای مردم ، افزود: در حال  حاضر طلای خام به صورت شمش از استان خارج می شود در حالی که می توان آن را در ساخت زیورآلات و ایجاد ارزش افزوده بیشتر مورد استفاده قرار داد که این امر تحول آفرین است.
 

سند آمایش سرزمینی ، نقشه راه سرمایه گذاری در آذربایجان غربی

 

معتمدیان مهمترین مسیر در ایجاد شناخت در خصوص ظرفیت های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی را سند آمایش سرزمینی عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اهمیت مطالعات انجام شده در این سند ، تمام سرمایه گذاری ها در استان باید مبتنی بر این سند طراحی و اجرا گردد .

 

معتمدیان از الزامات کاری مدیران دستگاه های اجرایی در خصوص بودجه سال جاری را جذب بودجه از وزارتخانه ها برشمرد  و گفت : در حال حاضر حدود 20 درصد بودجه در اختیار منابع استانی بوده و 80 درصد در اختیار وزارتخانه ها و متمرکز در تهران است که مدیران باید با رایزنی و پیگیری های مداوم و استفاده از ظرفیت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، بیشترین میزان اعتبار را برای استان جذب کنند
 

توجه ویژه به ارتقای شاخص های مناطق کمتر توسعه یافته با همگرایی منطقه ای و استفاده از همه ظرفیت ها

 

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر همگرایی منطقه ای و استفاده از ظرفیت همه بخش های مدیریتی و نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی برای توسعه استان بیان کرد: بخش هایی که در استان کمتر توسعه یافته یا دچار محرومیت هستند باید شناسایی و از سال آینده توجه ویژه ای به ارتقای شاخص های این بخش ها اعمال شود تا بتوانیم زمینه را برای توسعه متوازن فراهم کنیم.

وی اظهار داشت : توجه به پروژه های نیمه تمام و تکمیل آنها باید در دستور کار جدی مدیران قرار گیرد و نباید به خاطر کمبود اعتبار پروژه های عمرانی دارای پیشرفت فیزیکی مناسب تعطیل شود .

معتمدیان تاکید کرد: مدیران باید به خاطر حل مشکلات مردم پروژه های نیمه تمام را تکمیل کنند تا بیت المال به هدر نرود که مهمترین عامل در رسیدن به نتیجه در این بخش، تصمیم شجاعانه مدیران است.

وی با اشاره به آغاز سفرهای شهرستانی با مقصد چالدران در روزهای آینده، گفت: حضور میدانی با هدف شناسایی ظرفیت های منطقه، بررسی نارسایی ها و دیدار با مردم و شنیدن درخواست های آنان از برنامه های این سفرها خواهد بود .

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر استفاده از ظرفیت نهادهای انقلابی برای شتاب بخشیدن به توسعه و محرومیت زدایی از چهره برخی از شهرهای استان بیان کرد: محرومیت زدایی نیازمند همراهی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد مستضعفان و دیگر نهادهای انقلابی همچون بسیج سازندگی  با دولت است .

معتمدیان اظهار داشت : مدیران دستگاه های اجرایی شبانه روز در خدمت مردم باشند و این امر نیاز به روحیه جهادی ، انقلابی و ایثار مدیران دارد .

استاندار با اشاره به انتشار برخی اخبار غیر واقعی از وضعیت بودجه استان، گفت: ضروری است سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با برگزاری نشست های مطبوعاتی و حضور در صدا و سیما نسبت به ابعاد مختلف بودجه استان شفاف سازی و اطلاع رسانی کند.

استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد :  توجه به صرفه جویی در هزینه ها با توجه به محدود بودن منابع مالی ، رعایت ضوابط و مقررات در جهت جلوگیری از بروز تخلفات مالی و افزایش حوزه نظارت بر عملکرد کارکنان و تقویت واحد های حقوقی در دستور کار مدیران قرار گیرد.
 

راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی ارومیه _ سرو

معتمدیان از انجام اقدامات اولیه برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی ارومیه – سرو خبر داد و اضافه کرد:  این منطقه بگونه‌ای طرح ریزی شده که یکی از آنها در نزدیکی مرز و دیگری در مناطق عمقی برای ایجاد و راه اندازی واحد های تولید و صنعتی ایجاد شود .