معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از پروژه آبرسانی 81 روستایی شهید باکری میاندوآب بازدید کرد

مجید آقازاده حبشی، معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور: دولت سیزدهم اجرای بزرگترین پروژه آبرسانی باعنوان پروژه محرومیت زدایی در دستور کار قرار داده است، در قالب این پروژه، هفت هزار و 140 روستای محروم و کم‌برخوردار کشور از آب آشامیدنی سالم برخوردار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری میاندوآب؛ «مجید آقازاده حبشی» در حاشیه بازدید از پروژه آبرسانی به روستاهای محروم میاندوآب به خبرنگار گفت: با اجرای این پروژه، سه میلیون و 350 هزار از روستاییان اقصی نقاط کشور از نعمت آب برخوردار می‌شوند. 

وی با اشاره به اینکه این پروژه با برآورد 190 هزار میلیارد ریال اعتبار توسط قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) سپاه پاسداران اجرا می‌شود، اضافه کرد: علاوه بر این تعداد روستا، به سه هزار روستا نیز در قالب طرح ملی و پنج هزار روستا نیز با مشارکت خیران، آبرسان خواهد شد.

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: همچنین برحسب دستور وزیر نیرو، پیگیر الحاقیه بیش از 12 هزار روستا به طرح آبرسانی هستیم تا آمار روستاهای محروم به موافقت نامه اضافه شود و به تبع آن در آینده محرومیت آبی در روستاها به حداقل رسیده و روستاهای بیشتری از آب آشامیدنی پایدار و سالم برخوردار شوند.

آقازاده اظهار کرد: در اجرای این طرح توسط قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) 22 هزار کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع اجرا می‌شود و برای این منظور 394 حلقه چاه با ظرفیت برداشت پنج هزار و 400 لیتر بر ثانیه حفر می‌شود.

وی گفت: همچنین یک‌ هزار و 670 باب مخزن ذخیره با ظرفیت 59 هزار مترمکعب و 674 باب ایستگاه پمپاژ با ظرفیت 12 هزار و 500 لیتر بر ثانیه اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون 82 درصد روستاهای کشور تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار دارند، افزود: با اجرای طرح جهاد آبرسانی توسط قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) جمعیت برخوردار از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی به 95 درصد افزایش می‌یابد.

آقازاده اضافه کرد: در آذربایجان‌غربی نیز آبرسانی به روستاها در قالب طرح محرومیت‌زدایی با انعقاد قرارداد 966 میلیارد تومانی توسط قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در طول 30 ماه عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح، 379 روستا در این استان را شامل می‌شود، گفت: در قالب اجرای این طرح در آذربایجان‌غربی نیز 909 کیلومتر لوله‌گذاری، خط انتقال و شبکه توزیع، 82 باب مخزن ذخیره آب با ظرفیت 27 هزار مترمکعب و 66 باب ایستگاه پمپاژ با ظرفیت هشت هزار لیتر بر ثانیه نیز ایجاد می شود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار کرد: در شهرستان میاندوآب نیز طرح آبرسانی در قالب مجمتع 81 روستایی شهید باکری با 42 کیلومتر خط انتقال و توزیع شبکه اجرا می‌شود. 

آقازاده با بیان اینکه 2 باب مخزن ذخیره آب با حجم سه هزار مترمکعب اجرا می‌شود، افزود: با توجه به احساس نیاز و درخواست فرماندار این شهرستان، احداث مخزن با ظرفیت یک هزار مترمکعب پس از فاز مطالعاتی اجرایی می‌شود تا مشکلی از بابت آبرسانی به روستاهای میاندوآب وجود نداشته باشد.

شایان ذکر است معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به منظور بازدید از مجتمع 81 روستایی شهید باکری(پروژه آب‌رسانی) به میاندوآب سفر کرده بود.